| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male Pin |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
